Na konci roku už bude pozdě ...

01.04.2022

Loni jsem začínal projekt v nové firmě. Máme první setkání s vedením společnosti. Jedna z prvních otázek směřuje na aktuální výsledky:

"Tak jak se vám aktuálně daří. Jak plníte plán, jak jste na tom ve srovnání s loňským rokem? Jak držíte pod kontrolou náklady?"

Základní otázky, na které čekáte jednoduché odpovědi. Odpovědi podložené čísly. Navíc v době, která v oblasti nákladů přináší neustále nečekané výdaje. Souhlasíte?

Očekávaná odpověď se nedostavuje, Lidé mlčí a následně ten nejodvážnější tichým hlasem přichází s vysvětlením: "My nevíme, majitel s námi o výsledcích nemluví. Žádný rozpočet nemáme."

Ano jsem zaskočen, ale nedám se a pátrám dál. Logicky se ptám na to samé majitele a odpovědi nakonec získávám. "Žádný rozpočet nemáme, nepotřebujeme to. Na konci roku vidíme, zda nám na účtu zbyde více peněz. Vždycky to nějak vyšlo a asi zase vyjde." 

Řídíte svou firmu stejně? Zamyslete se, prosím, zda za současné situace bezprecedentního růstu nákladů energií, surovin a materiálů to bude stačit. Možná vám peníze dojdou ještě dříve, než to zjistíte.

Stačí mít jednoduchý finanční plán, měsíčně zkontrolovat plnění základních ukazatelů a především VČAS REAGOVAT! 

Už jste slyšeli názor, že "žádná firma se k prosperitě nikdy neprošetřila?". Doporučuji se vždy v prvé řadě zamyslet nad způsoby, jak zvýšit obrat a marži. Ale pokud to skutečně z objektivních důvodů během krátké doby nejde, je skutečně na čase řešit úspory na nákladech. POZOR! Nešetřete na lidech a činnostech, které vaší firmě přináší zisk! Šetřete chytře!

Potřebujete s tím pomoc. Dříve, než bude pozdě. Kontaktujte nás.